Canlı Yem & Önemi

Gönderen: uzman akvarist in Akvaryum Bilgi, Akvaryum Vikipedi Yorum ekle
Facede paylaş-DMCA.com - Canlı Yem & Önemi Hakkında Bilgi | Akvaryum balıkları, beslenme, cinsiyet ayrımı, üreme ve bakım...


Akvaryumunuz için canlı yemler balıkların iyi gelişmesinde ve üremesinde çok önemli yere sahiptir. Kaliteli markaların canlı yeme alternatif olarak piyasaya sürdükleri yemler bile canlı yemin yerini tutmaz. Yemde markanını yanısıra balıkların gelişimi için canlı yemler önemlidir. Balıkların canlı yemi iştahla tüketmesi görülmeye değerdir ve keyif vericidir.
Malesef ülkemizde canlı yem çeşidinin az oluşu ve kötü koşullarda satılması akvaristler için büyük bir sorun. Canlı yem kullanmamak pek çok kişi için bu sorunun çözümü olmuş malesef.
Ülkemizde canlı yem denildiğinde akla gelen ilk yem Tubifeks kurtlarıdır, tavsiye edilir. Bu kurtlar genellikle kirli suların çamurlu zemininde yaşarlar. Bu nedenle akvaryuma hastalık taşıma riskleri vardır. Bu risk yemin satışa dek saklandığı koşulların kötü oluşuyla artar. Eğer akvaryum sahibi de yemin kullanımında hatalar yaparsa akvaryumda sorun yaşanması kaçınılmaz olur.
Herhangibir akvaryumcudan alınan Tubifeksin yeni gelmemiş olmasına dikkat edilmelidir. Kurtlar 3-5 gün içerisinde içlerindeki çamuru atacaktır. Bu aşamadan önce kullanılmaları hastalık riskinin yüksek olduğu dönemdir. Damla damla akan su altında bir hafta beklemiş tubifeks kurtları temiz kabul edilebilir.
Tubifeks kurtları uygun şekilde hazırlandığı taktirde canlı doğuran balıklarda ve Tetra türlerinde genelde sorun yaratmazken çiklitlerde kullanılmaları tavsiye edilmez.
Artemia salina canlı yemler içerisinde en değerli olanıdır. Larva iken tüm türlerin yavrularında, erişkin Canlı Doğuranlar ve Tetra’larda kullanılabilir. Yumurtaları kapalı tüpler veya kutular içinde satılır, hastalık taşımaz. Soğuk ve karanlık ortamda saklandığında yıllarca bozulmadan kalırlar. İhtiyaç duyulduğunda, yumurtalar iyi havalandırılan 26-28 C ‘de tuzlu su içerisinde 24-48 saat bekletilip larva haline getirilirler. Erişkin halleri büyük balıklar, özellikle çiklitler için idealdir ancak erişkin halini bulmak çok zordur. Artemia özellikle balıklardaki kırmızı rengi kuvvetlendirir.
Su piresi, yağmurlu mevsimlerde, toprak alanlardaki su birikintilerinde faaliyet gösterir. Bu nedenle tüm yıl elde edilmeleri mümkün değildir. Hemen tüm balık türleri tarafından tüketilen su piresi balıkların renklerini de parlaklaştırır.
Beyaz kurtlar, yüksek yağ içerikleri nedeniyle dikkatle kullanılması gereken, kondüsyon kazandırıcı yemlerdir. Evde hazırlanan düzeneklerde üretilebilirler. Ancak üretime başlamak için beyaz kurt temin edilmelidir. Az sayıda hobicinin elinde bulunan bu kurtlar malesef akvaryumcularda satılmamaktadır.
Toprak solucanı çiklit besleyenler için iyi bir alternatif olabilir. Nemli topraklarda, özellikle yağmur sonrası kolayca bulunabilen bu solucanlar içlerindeki kumu atabilmeleri için dibinde kuruyup ölmeyecekleri kadar su bulunan bir kapta bir gün süreyle bekletilmelidir. Daha sonra balıkların boyuna göre bütün veya kesilerek verilir.
Canlı yemler, seçimi ve hazırlığı doğru yapıldığında artıları eksilerinden fazla olan bir yem çeşididir. Bu yemlerin kullanımıyla ilgili bilgiler edinmek yerine “ hastalık yapar, akvaryumu kirletir ” düşüncesiyle kullanmamak pek çok hobicinin akvaryumculukta ilerlemesini engellemektedir.

Tüm köpek maması fırsatları için tıklayın !

akvaryumcenneti.com sitemizden daha iyi yararlanabilmek için sağ menüdeki akvaryum arama motorunu kullanabilirsiniz.

Bu Konu Hakkında 11 Yorum Yapıldı : “Canlı Yem & Önemi”

 1. Canlı Yem & Önemi Konusunda hamza tarafından yapılan yorum:

  çok eğitici teşekkür ederim toprak solucanına nasıl su dolacak resim koyarsanız güzel olur…….

 2. Canlı Yem & Önemi Konusunda warlenz tarafından yapılan yorum:

  ewt

 3. Canlı Yem & Önemi Konusunda veysel kırış tarafından yapılan yorum:

  slm
  akvaryum merakım yeni sayılır 2 senedeir ama yeni bir akvaryum kurdum ve canlı doğuranlar bakıcam.tavsiyelerinizi tecruberlenizden yaraarlanmak istiyorum.dış filtre atman 3336 aldım.içi boş su an malzeme olarak ne koymalıyım içine. akvaryumum 80*45*45 bitki olarak ne olabilir yazarsanız sevinirim.teşekkürler

 4. Canlı Yem & Önemi Konusunda ugur tarafından yapılan yorum:

  veysel bildigim kadaryla agaç kökleri oksijen taşı hoş görünüyo ve kayalar. ben malawi tür übesliyorum prense ve yunus suanda kucuk bi akvaryumdalar b, kaç guna 300 lt lık alıcam.. balıkalrımı iyi beslemek istiyorum ve renklerinin canlı olmasını.. bunun icinde iyi beslenmeleri gerek… toprak solucanı örnegini resimle gosterirsen cok hoş olur tskler…

 5. Canlı Yem & Önemi Konusunda burak tarafından yapılan yorum:

  en iii yem kan kurtlarıdır

 6. Canlı Yem & Önemi Konusunda fatih tarafından yapılan yorum:

  slm ben şunu sorucam solucanı lepistesyavruları yermi

 7. Canlı Yem & Önemi Konusunda ahmet kahraman tarafından yapılan yorum:

  Canlı Yem Hazırlama
  hamza kardeş bildiğin solucanları topla 2.5 litrelik pet şişeye koy su doldur 1 gün beklet sonra solucanları eski bir süzgeçte yıka.sonra akvaryuma salla

 8. Canlı Yem & Önemi Konusunda ahmet kahraman tarafından yapılan yorum:

  veysel kardeş canlı doğuran balıklar biraz nazik olur. sağlam f3 motor alırsan daha iyi olur.Akvaryum suyunu sürekli değiştirirsen balıklar sürekli ölmeye başlar.onun için akvaryumu iyi temizleyen bir motor alsan daha iyi olur akvaryum küüçükse f1 de olur.ama başka cins besliceksen ciklet beslemeni tavsiye ederim özellikle sarı prenses

 9. Canlı Yem & Önemi Konusunda hulya tarafından yapılan yorum:

  Akvaryumda balik buyutmek hem titizlik hem de butce isteyen bir hobidir,zamani ve sabri olmayanlarin yapacagi is degidir.Her hafta duzenli olarak akvaryum suyunun ucte biri alinip yerine temiz ve dinlendirilmis su koyulmalidir,filitreler duzenli olarak temizlenmeli ama asla lavaboda yikanmamalidir,akvaryumdan alinan su ile yikanmalidir,bunun nedeni filitrelerde olusan ve gorevi balik diskilarini yiyerek daha gec kirlenmeyi saglamak olan bakterilerin olmemesidir,bu bakteriler yararli bakterilerdir..

 10. Canlı Yem & Önemi Konusunda senses tarafından yapılan yorum:

  canlı yem verdikten sonra yapılması gereken birşey var mı?yada dikkat edilmesi gereken temizlik dışında?

 11. Canlı Yem & Önemi Konusunda cihan tarafından yapılan yorum:

  MERHABALAR

  bende 7 sarı prenses 5 yunus var ,haftada 1 canlı yem veriyorum normallmi acaba ?
  akvaryummum 80-40-35 balıkalrın boyu en büyüğü 6 santim en küçüğü 4 santim akvaryum yeterlimi? 3 aydır besliyorum küçükken aldım özellikle sarı prenseslse cabuk büyüdüler.
  ve ne zaaman yavru alabilirim teşekkürler.

Yorum Yaz