Beta Balığı, Akvaryum Balıkları

Gönderen: uzman akvarist in Akvaryum Balıkları, Akvaryum Bilgi, Akvaryum Vikipedi, Balık Bakımı, Beta Balığı Yorum ekle
Facede paylaş-DMCA.com - Beta Balığı, Akvaryum Balıkları Hakkında Bilgi | Akvaryum balıkları, beslenme, cinsiyet ayrımı, üreme ve bakım...


Beta Balığı, Akvaryum Balıkları

Beta Balığı, Latince Adı: Betta splendens
Beta Balığı, Habitatı ve Anavatanı: Tayland
Beta Balığı, Beslenme Biçimi: Etçil. Canlı yem ya da kaliteli yemleri öneririz. Canlı yem kullanmanız ilk tavsiyemdir. Eğer sivri sinek ve karınca bulabilirseniz Beta balığınıza verin, severek yerler. Beta yavruları yumurtadan yeni çıktıklarında çok çok miniklerdir ve yavaş gelişirler. Beta yavrularınıı ilk 1-2 hafta yumurta sarısı ile besleyebilirsiniz. Yumurta sarısını balıkların durumuna göre hesaplayarak verin( sayısı ve boylarını hesaplayarak). Daha sonra akvaryumculardan rahatlıkla bulabileceğiniz  yavru yemi ve beta yavrularının bakımı için özel yemlerden alabilirsiniz.
Beta Balığı, Davranış Biçimi: Orta derecede agresif. Beta, Cennet balığı, Gurami gibi türler Labirentliler olarak adlandırılırlar, bunun nedeni; bulundukları sudaki oksijen miktarı çok düştüğünde hayatta kalmalarını sağlayan labirent adı verilen ek solunum organlarınada sahip olmalarıdır.
Beta Balığı, Yüzme Seviyesi: Yüzey
Beta Balığı, Akvaryum Sıcaklık: 26 °C. Beta akvaryumunun ısısı en az 22°C – 24°C olmalıdır. Mayıs ayından sonra ise ısıtıcınızı kapatıp tekrar Eylül – Ekim de kullanabilirsiniz. Isıtıcınızın 26°C -28°C derecede olması balığınızı öldürmez ama çabuk yaşlandırmaya sebep verir. Böylece balığınızın ömrü kısalır.

Beta Balığı
Beta Balığı, En Fazla Büyüdüğü Boy: 7 cm
Beta Balığı, En Az Akvaryum Hacmi: 30 lt
Beta Balığı, Akvaryum Su Sertliği: Orta
Beta Balığı, Akvaryum su pH: 6-9
Beta Balığı, Cinsiyet Ayrımı: Erkekler daha renklidir ve daha uzun yüzgeçlere sahiptir.
Beta Balığı, Üreme: Dişi beta, ömrü boyunca ancak 10 kez yumurta dökebilir.
Erkek suyun üstüne köpükten yuva yapar, dişi yumurtlarken baba yumurtaları bu köpüklere taşır ve yumurtalara bekçilik eder.Eğer balık ilk defa yumurtluyorsa 25 veya daha az sayıda yumurta dökebilir.  Aynı akvaryumda dişi beta beslenebilir ama dişi beta bulmak hem zordur; hem de dişi betanın erkeğin darbelerinden korunmak için formda olması ve akvaryumun büyük ve bol bitkilendirilmiş olması gerekir. Bitkiler akvaryumunuza oksijen kazandıracaktır.

Erkek Beta Dişi Betaya Kur Yapar.
Aynı akvaryumda dişi beta beslenebilir ama dişi betanın erkeğin darbelerinden korunmak için formda olması ve akvaryumun büyük ve bol bitkilendirilmiş olması gerekir.

Erkek Beta Dişi Betayı SararBeta balıkları üremesi için erkek ve dişi beta balıkları ikiye ayrılmış akvaryumun iki yanına yerleştirilir, dişiyi gören erkek balık bir miktar kur yapar, sonra yuvayı ağzına aldığı hava ve tükürük salgısıyla oluşturduğu baloncuklarla kurar ve yuva bitince camın diğer yanındaki dişiye yönelir ve kur yapmaya başlar, rengi daha parlak ve canlıdır, solungaç ve yüzgeçlerini kabartır.Su üzerinde sabun köpüğünü andıran yuvanın kalınlığı ortalama 2cm kadar bir yer kaplar.  Erkek Betaların bazıları 1 gün de köpük yuvayı bitirirken bazıları ise 3-4 gün arasında köpük yuvalarını bitirirler. Ara bölme kalktığında erkek beta dişinin yanına giderek dişi betayı sarar. sarma sonucunda dişiden yumurtalar dökülmektedir. Erkek beta dipteki yumurtaları ağzı ile toplayıp, daha önce kurduğu köpük yuvaların içine teker teker koyar. Erkek betalar yavruları yemezler.

Tüm köpek maması fırsatları için tıklayın !

akvaryumcenneti.com sitemizden daha iyi yararlanabilmek için sağ menüdeki akvaryum arama motorunu kullanabilirsiniz.

Bu Konu Hakkında 4 Yorum Yapıldı : “Beta Balığı, Akvaryum Balıkları”

 1. Beta Balığı, Akvaryum Balıkları Konusunda Hallabi tarafından yapılan yorum:

  Güzelmiş…

 2. Beta Balığı, Akvaryum Balıkları Konusunda yasemin tarafından yapılan yorum:

  benim 1 betam vardı onun cok seviyodum ama bi sahba kaldım da can cekisiyodu öyle cok uzuldum ki 🙁

 3. Beta Balığı, Akvaryum Balıkları Konusunda deniz tarafından yapılan yorum:

  benim hem dişi hem de erkek betam var ikisi de aynı akvalyum da akvalyumun bir köşesi baloncuklarla dolu bu iyi bişey çünkü birsürü beta balığım olcakkk:D:D:D:D:d.d

 4. Beta Balığı, Akvaryum Balıkları Konusunda kayahan tarafından yapılan yorum:

  AKVARYUMUN KAÇ CM
  DENİZ

Yorum Yaz