Akvaryuma Yeni Başlayanlar

Gönderen: uzman akvarist in Akvaryum Bilgi, Akvaryum Forum, Akvaryum Vikipedi Yorum ekle
Facede paylaş-DMCA.com - Akvaryuma Yeni Başlayanlar Hakkında Bilgi | Akvaryum balıkları, beslenme, cinsiyet ayrımı, üreme ve bakım...


Akvaryum bir zevk işidir ve sabır ister. 

Akvaryuma Yeni Başlayanlar İçin Pratik Bilgiler 

Akvaryumculuğa yeni başlamış kişiler genellikle dekoratif görüntülü ufak akvaryumları seçerler. Ufak akvaryumlar az hacimde su alan akvaryumlardır ve genellikle sehpa üstleri ve vitrinlerin boş gözlerine konulurlar.

Akvaryum hobisi, sürekli olarak kendini geliştirmeyi gerektirir. Piyasada bulunan çeşitli yayınları takip etmelisiniz, akvaryumlarla ilgili olarak hazırlanan web sitelerini ve forumlara başvurmalısınız, konu ile ilgili olan insanlara danışmalısınız.

Isıtma, havalandırma ve aydınlatma sistemleri de kurulan bu akvaryumlar aslında büyük akvaryumlara göre daha çok özen isterler. Su hacmi az olduğundan içerideki biyolojik ve kimyasal ortam çok çabuk değişebilir. Bu yüzden düzenli olarak su tazeleme işlemi yapılmalıdır. Su yenileme işlemi büyük akvaryumda 2/5 sinin haftalıkolarak değişimiyle mümkündür.

* Akvaryumunuz için en uygun kurulum kitini seçmelisiniz. Hava motoru, ısıtıcı ve aydınlatma sistemlerinden oluşan bu kitler akvaryumunuzun düzeni için çok önemlidir. Bunları seçmek için de öncelikle bakacağınız balık türünü seçmeli ve onlar hakkında bazı önbilgilere sahip olmalısınız. Akvaryumunuzun yapısına göre balık türü seçmek çok önemlidir. Mümkün olduğunca ufak ve üremesi çok hızlı olmayan türleri tercih etmeye çalışın. Çünkü akvaryum ortalamasının üstünde olan balıklar ile görüntü bozulacak ve ayrıca suyun değerleri hızla düşecektir.

* Akvaryumcunuzu dikkatli şekilde yerleştiriniz. İçine su koyunca ağırlığı çok fazla artacağı için akvaryumu taşıyabilecek sağlam bir yer seçmeniz gerekmektedir. Akvaryumunuz için ayırdığınız yer mümkünse güneş ışığı almasın. Akvaryumunuzun, yerden 50-75 cm. yukarıda olması ve bulunduğu odanın her köşesinden rahatça görülebilmesi önemlidir. Böylece daha estetik bir durum oluşur. Akvaryumunuzun bulunduğu masa, dolap, vitrin yada benzeri malzeme kesinlikle sağlam olmalıdır. Akvaryumunuzu taşıyabilecek güçte olmalı ve sarsılmamalıdır.

*  Akvaryumunuzun filtre sistemini mümkün olduğunca doğal yollarla yapmaya çalışın. Harici havalandırma motorlarının yanında çok komplike olmayan basit bitkilerle iç filtre sistemini düzenleyebilirsiniz. Ayrıca çöpçü balığı gibi 1–2 tane dip balığı ekleyerek daha hızlı ve sağlıklı bir temizleme sistemi geliştirebilirsiniz.

* Akvaryumunuzun ışıklandırma sistemini kurarken ışığın akvaryumun her köşesine erişebildiğine ve karanlık noktalar kalmamasına dikkat etmelisiniz. Bu içerdeki biyolojik seleksiyonun düzgün ilerlemesini sağlayacaktır.

Düzenli su değişimleri; Kullanacağınız dinlenmiş sularla 2-3 haftada akvaryum su miktarının %25-30’unu değiştirmeniz çok önemlidir. Tabi bu değerler akvaryumdaki balık/bitki sayısı ile doğru orantılıdır. Akvaryum havalandırma motorlarının filtrelerini sık sık temizlemeli böylece havalandırma aparatının sağlıklı çalışması sağlanmalıdır.

Akvaryum hobisine yeni başlayanlar için 70-80 litrelik bir akvaryum çok uygundur. Bu boyuttaki bir akvaryumda canlı doğuranlar veya tetra türleri başarıyla yetiştirilebilir.

Tüm köpek maması fırsatları için tıklayın !

akvaryumcenneti.com sitemizden daha iyi yararlanabilmek için sağ menüdeki akvaryum arama motorunu kullanabilirsiniz.

Yorum Yaz