Akvaryum

Akvaryum kelimesi herkese tanıdık bir kelimedir ve akvaAkvaryumryumun manasını sorunca alacağınız yanıtlarda bellidir: Akvaryum, eve güzel bir dekor olacak, gösterişli, akvaryum balıklarının yetişebileceği bir malzemedir. Akvaryum çok özel bir dekordur çünkü içerisinde özel bir canlı türü yetiştirilmektedir. Bir akvaryum dükkanında biraz bekleyin. Akvaryum dükkanına gelen müşterilerin çoğu deneyimli akvaristler değillerdir, gelenler sadece evinde bulunan akvaryuma -balığın türünü, ismini bilmediği halde- balık almak için gelmiş müşterilerdir. Akvaristlerin çoğu da bir zamanlar akvaryum balıklarından anlamayan insanlardı ama akvaryuma, balık yetiştirmeye başladığı zaman üzerinde deneyimleşen, onların hayatında gerekli olan şeyleri bilen akvaristler olmuşlardır.Akvaryum insanı günlük yaşamın stresinden kurtaran önemli bir dekordur.Bunu anlamak için gerekli olan tek şey de tabii ki akvaryumda balık yetiştirmek ve onlarla hoşça vakitler geçirmektir.

Akvaryum balıkları yaşadığı denize göre ve yaşadığı bölgeye göre çeşitli isimlerle isimlendirilirler. Örneğin ciklet balıkları içerisinde Malawi cikletleri, Tanganyika cikletleri gibi ifadeleri sık sık duyarız. Bunun yanında akvaryumlarda beslenecek, akvaryumda bakılacak balık sayısı ve balık türünü belirlemede bazı kriterleri göz önünde bulundurmamız gerekecektir. Ne gibi kriter derseniz;
Örneğin ciklet balıkları yaşam alanlarının büyük olması gerekir bu yüzden min 150 litrelik bir akvaryuma ihtiyacınız vardır, içerisine ilave ciklet eklemenizde bu litre büyümesi gerekir. Yine japon balığı için en az 50 litrelik bir akvaryuma sahip olmanız gerekir. Daha küçük olan lepistes için daha küçük litrelik akvaryum işinizi görecektir ama yavru sayısı, ilave edeceğiniz balık sayısı bu litre belirlemenizde esas dayanak noktasıdır.

About uzman akvarist
AkvaryumCenneti.COM Admini

Leave a comment

Your email address will not be published.


*