Akvaryum Işıklandırma

Akvaryumların iyice görülüp izlenebilmesinde en iyisi yapay ışıklandırmadır. Daha da önemli olarak ışık akvaryumda fotosenaaa başta olmak üzere (bitkilerde) tüm sisteme canlılık verir. Işık sayesinde balıklar için suya daha az karbon dioksit bırakılırken bitkiler daha fazla oksijen bırakırlar. Bütün bu etkin süreç için ışığın dengeli ve sürekli olması istenir.

Su bitkileri kara bitkilerine göre daha çok ışık isterler çünkü sudan geçen ışık kırılıp etkisini yitirir. Yetersiz ışıkta bitkiler ölür veya zayıflar. Tropikal balıklar ve bitkiler alışılmış olduğu üzere daha çok ışık isterler. 38 cm derinliğe kadar her 30 cm boy tank için 60 wat tungsten ve 20 wat flüoresan ampul gerekir. Tankın günde 10-15 saat aydınlatılması lazımdır. 8-10 saatten sonra bitkiler yeter ışık alabilir daha sonra azalır. Işığın ayarlanmasında “Dimmer” düğmesi ve kontrol tertibatından yararlanılabilir. Gececi balıklar için akşamın geldiğini gösteren ışık sisteminden yararlanmak lazımdır böylece balıklar kulübelerine çekilecek gece uykusuna yatacaklardır tabii.
Işığın akvaryuma iyi yansıması balıkların görülmesini sağlaması hoş bir görünüm vermesi gerekir. Kapak hem akvaryum içine toz bırakmaz hemde balıkların dışarı çıkması için bir engeldir; ayrıca lambaların yerleştirilmesi için uygun bir zemindir.

Bitkili Tatlı Su Tankları: Bitkiler fotosentez için ışığa ihtiyaç duyar. Fotosentez sürecinin diğer iki bileşeni olan karbondioksit (CO2) ve mineraller-iz elementler yeterli olsa dahi, uygun bir aydınlatma olmadan bitkiler yeterli performansı gösteremez. Bitkili bir tankta aydınlatmaya karar vermeden önce, tank boyutlarınız ve seçeceğiniz bitki türlerinin ışık ihtiyaçlarını öğrenmeniz gerekir. 45-50 cm. yüksekliğinde bir tank için gün ışığı ampulleri ile birlikte kullanılabilecek 5500-7500 K aralığında, spektrumunda kırmızı tonlara ağırlık veren özel bitki ampulleri kullanılabilir. Eğer 60 cm. den daha yüksek bir tankınız varsa, standart floresanlar bitkilerinizin gelişimi için yeterli olmayacaktır, özellikle köklere yakın yapraklar güçsüz ve cılız kalacak, geniş yapraklı yüksek bitkiler, daha kısa bitkilerin yeterli ışık almasını engelleyecektir. Bu durumda VHO (yüksek çıkış gücü) tabir edilen floresanlar veya metal halide armatürleri kullanmanız gerekecektir. Bu aydınlatma seçenekleri bitkileriniz için yeterli ışığı sağlamakla birlikte, yüksek elektrik tüketimi ve ısı üretimi konularında sizi zorlayacaktır.Genellikle bu tip aydınlatma alternatifleri tercih edildiğinde, su soğutucu (chiller) veya kapak içinde oluşan sıcak havayı uzaklaştırmak için fanlar gerekebilir.

Sadece balık beslenen tanklar (FO): Tatlı veya tuzlu su tanklarında aydınlatma, bitkiler veya omurgasız canlılar beslenmeyecekse, balıklarınızın doğada bulunduğu bölgenin ışık şartlarına uygun bir aydınlatma olmasına dikkat etmeniz koşulu ile, tamamen bütçenize ve göz zevkinize bağlıdır. Bu tip tanklarda aydınlatmanın ana amacı, balıklarımızın parlak renklerini göstermek, tankı izlemeyi keyifli kılmak ve mutlaka bir zamanlayıcı priz (timer) ile ışığın açılıp kapanma saatlerini kontrol altına alarak balıklarınızı stresten uzak tutmaktır.

Sadece Balık ve Canlı Kaya beslenen tanklar (FOWLR): İçerisinde omurgasızlara yer vermediğiniz, fakat daha sağlıklı ve stabil su değerleri için üzerinde fotosentetik organizmaların yaşadığı ve biyolojik filtrasyona destek olan canlı kayalar kullandığınız tuzlu su tanklarında, özel ampullere de ihtiyacınız olacak. Okyanusların 10-15 metre derinliğindeki su şartlarını simüle eden bu özel mavi (actinic) ampuller tropik güneş ışığı değerlerini simüle eden ampuller ile birlikte fotosentetik organizmaların gelişimlerini destekleyecek.

Spektrum: Yağmurdan sonra çıkan gökkuşaklarını hatırlayın. Gün ışığı tüm renklerin karışımı sonucu beyaz olarak görünse de, içinde ışığın sıcaklığı tabir edilen diğer renkleri de barındırır. Floresan ambalajları üzerinde yazan “soğuk beyaz” , “sıcak beyaz” benzeri ibareler bize o ampulun yandığında spektrumunda hangi renklere ağarlık verdiğini anlatır. Ölçü birimi Kelvin (K) dir. Güneş ışınları öğle saatlerinde 5500 K gücündedir su yüzeyine ve hemen altında tüm spektrum değerleri ulaşır, fakat su derinleştikçe karma renklerden oluşan spektrum farklı derinliklerde su tarafından filtre edilir ve önce ışık spektrumunun turuncu-kırmızı, sonrasında yeşil kısmı yok olur. Suyun 15-20 metre ve sonraki derinliklerine ise sadece spektrumun mavi ağırlıklı bölümü ulaşabilir.
Işık Yoğunluğu:
Işığın kaynağı ve üzerine düştüğü yüzey üzerindeki değerler ölçülerek hesaplanır. Ölçü birimi Lux’dür. Örnek vermek gerekirse, bulutsuz ve açık bir günde, güneşin okyanus yüzeyindeki ışık yoğunluğu 120.000 lux civarındadır. Su derinleştikçe ve fiziksel kirlilik arttıkça derinlere ulaşan ışık yoğunluğu 20.000 lux e kadar düşer

Resif Tankları: Tropikal okyanuslarda 15 ila 40 metre derinlikte yer alan, üzerleri çok çeşitli mercanlar ve omurgasız canlılar ile kaplı olan kayalıklar, barındırdıkları mikroorganizmalar ile bir çok balık için sağlıklı ve güvenli bir yaşam alanı sunarlar. Tankınızda bu bölgeden bir kesiti simüle etmek istiyorsanız, aydınlatma sağlıklı bir tank için dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri olacaktır. Bir çok mercan doğal resiflerde su yüzeyine yakın kesimlerinde ve güçlü bir ışık altında yaşar. Daha derinlerde yaşayan türler ise, suyun filtre etkisi nedeni ile gün ışığının mavi ağırlıklı kısmı kullanarak yaşamlarını sürdürebilirler. Resif tankları, daha çok su ile daha sağlıklı bir ekosistem oluşturulabildiğinden ve kullanılması gereken ekipman fazla olduğundan, genellikle büyük ölçülü tanklar kullanılarak kurulur. Yükseliğin fazla olması ve içerisinde ışık ihtiyacı fazla olan türler barındırması sebebi ile, çoğu zaman standart floresanlar ile kombine edilerek metal halide armatürlerinde kullanılmasını gerektirirler. Metal halide armatürlerin yarattığı ısı, omurgasızlar ve balıklar için tehlike oluşturduğundan, genellikle su soğutucuların da sisteme eklenmesi gerekir. Metal halide lambaların bir dezavantajıda, ürettikleri UV ışınlarıdır. Birçok üretici bunu engellemek için UV filtre edici özel muhafaza camlarını ürünlerinde kullanır. Suyun fazla ısınmasını engellemek ve UV ışınlarının doğrudan tanka ulaşmasını engellemek için, metal halide armatürler tankın su yüzeyinden 30 cm. yukarıda kalacak şekilde konumlandırılmalıdır.

Ay ışığı Simülasyonu: Tropikal balıklar 24 saatlik dilim içinde en çok aktif oldukları dilimlere göre gruplara ayrılırlar. Gündüzleri aktif olan balıklar “diurnal” geceleri aktif olan balıklar “nocturnal” olarak gruplandırılır. Uzunca bir zaman evlerimizde sadece günışığı sistemimiz açıkken izleyebildiğimiz tanklarımız, teknolojik gelişmler sayesinde geceleride izlenebilir hale gelmiştir. Ayışığı simülasyonu sadece izleme zevkimiz için değil, balıklar ve omurgasızlar içinde gereklidir. Bazı balıkların geceleri aktif olmasının sebebi, fiziksel özellikleri ve türlerine özgü karakteristik yapılarıdır. Geceleri aktif olan balıklar, diğer balıklara göre daha yavaş yüzücü olduklarından, kendilerini koruyabilmek için gündüzleri kayalıklar arasında saklanır, bazıları daha büyük gözlere sahip olduğundan, parlak gün ışığından etkilenerek saklanır ve geceleri ortaya çıkar. Aynı zamanda mavi ağırlıklı ampuller kullanılarak yapılan ay ışığı aydınlatması, omurgasızların gelişimine destek olur. Bitkiler fotosentez yapmasına benzer bir şekilde, omurgasızlar da geceleri, kendilerini onarma ve yenilenme sürecine girerler. Bu sayede, gece olduğunda kapattığımız aydınlatma sistemimizin görmemize izin vermediği yepyeni bir yaşam biçimini de izleme şansı doğar. Doğada hayat 24 saat devam eder ve ay ışığı simülasyonu evimizdeki doğal sualtı yaşamını kesintisiz izlememize imkan verir.

LED (“Light Emitting Diode”, ışık yayan diyot) aydınlatmalar
Akvaryum Dünyasında daha yeni olan bir aydınlatma metodudur. Fazla kullanılmama sebebi bu aydınlatmaların akvaryum fiyatından daha fazla olmasıdır.
LED ışıkları ile florasan lambalar arasındaki fark ise LED ışıklar florasandan daha az enerjiye ihtiyaç duyarlar. LED ısıklandırma ekonomiktir. LED ışıklarının florasan lambalara göre kullanım ömrü 800 kez daha fazladır. Florasan lambalarının en kalitelisi akvaryumda 1 yıldır. birinci yıldan sonra florasan lambasını değiştirmek zorundasınız.Aksi halde akvaryumda bitkiler bozulacak ve akvaryum yosunlanmaya başlayacaktır.
Akvaryumlarda LED ışıkların kullanılmasında sakınca yoktur. Ama dikkat edilecek konu ise akvaryum aydınlatmasında normal led ışıkları kullanılmaz. çok yüksek güçte LED ışıkları ile akvaryumunuzu aydınlatabilirsiniz. Bu yeni LED ışıkları ile akvaryumunuzda bitki ve balıklarınız için değişik ambians yaratabilirsiniz. LED ışıklarının sayısal olarak çok olması gerekir buda akvaryumda ısı değişikliklerine yol açar, akvaryumda ısıklandırma 10 ila 12 saat arasında olmalıdır, bu demektir ki siz LED ışıklarını açtığınızda akvaryumda olan 25 C sıcaklıktaki su birden 35 C’ ye cıkacak ve akvaryumda bir felaket olacaktır.
Peki püf nokta nerededir? Püf nokta ise dogru ve çok yüksek, yeni gelistirilmiş (Türk bilimadamları tarafından) doğru bir LED lambaları ve soğutucular.

About uzman akvarist
AkvaryumCenneti.COM Admini

2 Comments on Akvaryum Işıklandırma

  1. fatih // 01 Mart 2011 at 00:51 //

    yukarıda ışık biriminin kelvin olduğu yazıyor.kelvin ısı birimidir.ışık ölçü birimi kandela ya da lümen dir.

  2. murat buyuk // 15 Nisan 2014 at 13:11 //

    Akvaryumu büyüttüm 100.50.60 ebatlarında frontasa larim kayaların tipinde hareket etmeden duruyorlar sadece yem yiyorlar neden ?bilgisi olan varsa Paylaş abiler mi stres den olabilir mi

Leave a comment

Your email address will not be published.


*