Akvaryum Balıkları ve Akvaryumda Sık Görülen Hastalıklar

Gönderen: uzman akvarist in Akvaryum Bilgi, Akvaryum Vikipedi, Yunus Cichlid Yorum ekle
Facede paylaş-DMCA.com - Akvaryum Balıkları ve Akvaryumda Sık Görülen Hastalıklar Hakkında Bilgi | Akvaryum balıkları, beslenme, cinsiyet ayrımı, üreme ve bakım...


Akvaryum Balıkları ve Akvaryumda Sık Görülen Hastalıklar

*Canlı Doğuranlar
Canlı doğuran balıklar narin yapıları nedeniyle akvaryumda bulaşacak hastalıklara fazla dirençli değildirler. Canlı doğuranların hastalandıktan sonra  alınması gereken önlemlerden çok hastalanmadan önce alınması gereken önlemler üzerinde duracağız. Canlı doğuran akvaryumu balık seçimi önemlidir. Özellikle populasyonu faz

Tank mutlaka bol bitkilendirilmiş olmalıdır Lepistesler otçul beslendikleri için, tercih edilmesi gereken bitki türleri, balıkların rahatlıkla yiyemeyecekleri kadar sert olanlardır. Diğer canlıdoğuranlar gibi lepistesler de her yönden gelen ışığa karşı hassas olduklarından, mutlaka saklanacakları yerler olmalıdır.

Lepistes Balığı Beslenmesi;
Özellikle yeni doğan yavruların gelişimi için protein ağırlıklı yemler (Artemia salina, Tubifex tubifex, pul ve pelet yemleri v.b.) hızlandırıcı bir etki yapmaktadır. Balığın sağlığı ve mutluluğu için beslenme bitkisel ağırlıklı olmalıdır.

Beyaz Benek Hastalığı;
Latince adı Ichthyophthirius multifiliis’tir.
Balığın yüzgeçleri ve derisi üzerinde beyazımsı lekeler oluşur.Toplu iğne başı büyüklüğünde olan her lekenin içinde,parazit yuvalanmıştır.Bu parazit balığın epiderm tabakasının altında onun kanıyla beslenerek yaşar.Ortalama üç gün içinde patlayan keseciklerden bir sürü minik aç protozoan dibe düşer, ve oradan dağılıp başka balıkların üzerine atlarlar.
Suyun gerektiği kadar temiz olmaması (bakteriel acıdan) bu parazitin baska balıklarada geçmesini tetikler. Ve balıkta huzursuzluğa neden olur. Balık ilk etapta normal görünsede sonra akvaryum zeminine gelerek kuma, kayaya veya ağaç köklerine sürtünme eğilimi gösterir.

Tedaviye başlanmadan önce %30-%50 arasında su değişimi yapınız. Filtreyi kesinlikle temizlemeyiniz!.

Tedavi için parazitin balıktan ayrılıp, üreme amacıyla dibe çökmesini beklemek gereklidir. Tedavide, kinin en etkili ilaçtır. Ancak methylen mavisi ile de tedavi mümkündür. 10lt suya,125mg hesabıyla hazırlanan kininli solüsyon parazitin dibe çöktüğü devrede akvaryumun suyuna karıştırılır.Kinin, balığın sırtında olan paraziti hiçbir şekilde etkileyemez ama, dibe çökenleri öldürerek,15-20 gün içerisinde akvaryumu bütün parazitlerden arındırır.

Sera cryptopur + sera costapur
Tatlı ve tuzlu su balıklarında görülen Ichthyophthirius (beyaz benek) ve Costia, Chilodonella ve Trichodina gibi diğer deri parazitlerine karşı yaygın bir tedavi şeklidir.

*Cikletler

Yunus Ciklet Beslenmesi;
Yunus Cikletin Dudağında Morarma ve Koyulaşma, ciklet balığı burnunda kararma

Yunus cikletler dayanıklı balıklar olmasına rağmen hastalandıktan sonra yavaş yavaş halsiz düşerek ve çeşitli şekillerde hastalandıkları belli olur. Hastalandığını anladığınız balığınız için özel olarak ilgilenmelisiniz. Akvaryum herşeye rağmen dezenfekte edilmeli, balıklar için vitaminler alınmalı. Balık hastalıkları genellikle birbirine benzemekle birlikte farklılıklar gösterirler. Bunun için akvaryumcunuzla konuşarak ilaç-vitamin tedavisine geçmelisiniz.

Tüm köpek maması fırsatları için tıklayın !

akvaryumcenneti.com sitemizden daha iyi yararlanabilmek için sağ menüdeki akvaryum arama motorunu kullanabilirsiniz.

Bu Konu Hakkında 3 Yorum Yapıldı : “Akvaryum Balıkları ve Akvaryumda Sık Görülen Hastalıklar”

  1. Akvaryum Balıkları ve Akvaryumda Sık Görülen Hastalıklar Konusunda deniz ünalmış tarafından yapılan yorum:

    balığımın karnı şiş yaklaşık bir aydır. ben ne yapacağımı bilmiyorum galiba tuvaletini yapamıyocinsi ciklet beyaz olanlardan yardım edin lütfen

  2. Akvaryum Balıkları ve Akvaryumda Sık Görülen Hastalıklar Konusunda Bülent DEMİR tarafından yapılan yorum:

    deniz bence yemine ya sarımsak suyu ile karıştır öyle ver yada haşlanmış ıspanak ver bu durumda balığının kabızlığı ortadan kalkar ve iştahı yerine gelir kolay gelsin

  3. Akvaryum Balıkları ve Akvaryumda Sık Görülen Hastalıklar Konusunda hüseyin tarafından yapılan yorum:

    Arkadaşlar frontoze balığın goz arkasında yaraya benzer bişey oluştu nedir bilmiyorum yardımcı olursunuz?

Yorum Yaz