Akvaryum Balıkları & Pratik Bilgiler

Akvaryum Balıkları, Akvaryum Balıkları Hakkında Bilgi, Akvaryum Balıkları

Akvaryum balıkları bir tutkudur.

Bu tutkunun tartışılmaz aktörlerinden olan akvaryum balıklarının
da bazı ihtiyaçları vardır.

Bu yazımızda japon balığı

yunus cichled, lepistes, kılkıçkuyruk
beyaz prenses gibi akvaryumlarda en çok bulundurulan
akvaryum balıkları yerine onların ortamı olan akvaryumdan bahsedeceğiz.
Japon BalığıJapon BalığıJapon Balığı
Akvaryum balıklarınız
için özenle hazırladığınız akvaryumunuz
ve akvaryum dekoru balıklarınız için çok önemlidir.
Çünkü akvaryum balıkları da insanlar gibi strese gelmez. Bilindiği gibi insanlarda stresden doğan bir sürü hasdtalık vardır. İnsanda stres bu haldeyken balıklarda neden olmasın. Akvaryum balıklarında stres balığın ölümüyle bile sonuçlanan bir durumdur. Peki balıklarda strese ne yol açar. Bunun tabi birçok etmeni vardır. Bunlardan biri akvaryum suyudur. Bazen insan akvaryumunun suyunun kirli olduğunu bildiği halde idare eder diyerek su değişimini geçirmektedir. Bu yapılan yanlış sonrası balıklarınıo teker teker kaybeden biri balıkları ölürken neden balıklarım ölüyor diye cevap arıyor. Tabi bu tür davranışları biz de esefle kınıyoruz. Hayvan sevgisi denince akvaryum balıkları da bu sevginin içine girmeli diye düşünüyorum. O halde eğer akvaryum balığı besleyecekseniz isteğin yanında bazı şeyleri de göz önüne almalısınız.

Stres kaynaklarından sayılacak bir durum da balığın akvaryum suyu değiştirilirken dinlendirilmemiş suya konulması.

Akvaryumda su değişimi nasıl olmalı?

Akvaryumlarımızın bulunduğu ortamlarda devamlı surette temizlik malzemeleri,koku içeren sıvı kimyasallar kullanıldığı zaman,kullanılan malzeme hava yolu ile akvaryum suyu yüzeyinde tortu oluşturmaya başlar ve kısa bir süre içerisinde akvaryum yüzeyin de oluşan tortu(yağ tabakası)suda çözünürlüğe ulaşır.buda akvaryumda bulunan her canlımız için birebir ölüm tehlikesi taşıyan büyük bir etkendir.

2 günde bir %40 su değişimi:
Suyunuz mutlaka çok iyi dinlendirilmiş olmalı. Akvaryuma yeni su konmadan önce akvaryum suyunun sıcaklığına getirilmeli ve yavaş yavaş boşaltılmalı.
(Akvaryum %80 oranında su değişimi isteyebilir,eğer yüksek oranda su değişimi gerekirse bu oranı gün içine yayarak yapmamız gerek.akvaryumda yapılacak yüksek orandaki ani su değişimi canlıları daha çok olumsuz etkileyeceği bir kaçınılmazdır.bu sebep den dolayı su değişimini azar azar yapmak yerinde olacaktır.)

Haftada en az 2 kere filtre süngeri akvaryumdan çektiğiniz su içinde yıkanmalı. Yalnız sakın direk musluk suyu ile yıkamayın çünkü musluk suyundaki klor yararlı bakterilerinizi öldürecektir.

Yemleme çok dikkatli yapılmalı, dibe fazla yem artığı düşmeyecek şekilde yemleme yapılmalı.

Akvaryum bitkilerinin amonyak ve nitratı mümkün olduğunca emmesi için ışıklandırma iyi yapılmalı. Bu küçük tanklarda büyük fark yaratabilmektedir

Her su değişiminde mümkün olduğunca akvaryumdan dip çekimi ile su alınmalı

About uzman akvarist
AkvaryumCenneti.COM Admini

2 Comments on Akvaryum Balıkları & Pratik Bilgiler

  1. mehmetali // 29 Mart 2010 at 21:25 //

    bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederiz.sarı prenseslerin cinslerini öğrenmemiz için daha açıklayıcı bir şekilde yorum yaparsanız seviniriz…teşekkürler..

  2. mustafa // 20 Eylül 2011 at 13:09 //

    yha benım bir japon balığım var ama üzerinde beyaz benekler oluştu be lapissa cinsi balığım bu balığa saldırmaya başladı yeni yemeye çalısıyor galiba sorun ne olabilir acaba

Leave a comment

Your email address will not be published.


*