Astronot Balığı Resimleri

Latince ismi Astronotus ocellatus olan balığa kısaca ülkemizde ASTRONOT balığı denilmektedir. İri yapısı ve gösterişiyle dikkat çeken astronot balığına ait bilgi ve görselleri sitemizde bulabilirsiniz.

Doğal yaşam alanı: Güney Amerika, Amazon Nehri havzası.
Astronot balıkları amazon nehrinde yaşar, amazon balıkları aksine asidik su şart değildir ama 7 Ph’ı geçerseniz ömrü kısalır. 6.3-6.7 Ph Uygundur. Amazon nehrinin hayat olmayan kısımlarında gezerler, çevrelerinde ölü dallar, kayalar ve kısmen bitkiler olur. 

Bakım zorluğu: Akvaryumcuda 3-4 santimetre boyunda olacaktır. Başlangıçtaki küçük boyuna aldanarak 40 litrelik bir akvaryumda beslemeye çalışmayın. Çünkü astronotlar çok çabuk büyür ve neticede 30 santimetre boya ulaşır. Yetişkin bir astronotu beslemek size pahalı gelebilir. Sebebi çok yem yemesidir. Çok büyük bir akvaryumunuz yoksa akvaryumda başka balıkları bulunduramazsınız. Tüm bunlar sizi astronot cikletten vazgeçirmesin. Beslemek istediğiniz balığı bulduğunuzu düşünüyorsanız çekinmeden alabilirsiniz. Çünkü ilginç bir balıktır ve bakımı oldukça kolaydır.

Boyu: 30 santimetre

Karakteri: Oscar balığı bitkileri kökünden sökmeyi, oyuncaklarla oynamayı ve dekorların yerini değiştirmeyi sever. Sahibiyle bağ kurabilecek kadar uysaldır. Akvaryumun dışında olan biteni izler, yem için yalvarır, seslere tepki verir ve kendi etrafında dönmek gibi ilginç hareketler yapar.

pH: 6.5 ile 7.2 arası

Sıcaklık: 22 ile 25 santigrat derece arası

Akvaryum hacmi: En az 400 litre

Ortalama ömrü: 10 sene

Uyumlu balıklar: Astronot ciklet karma akvaryum balığı değildir. Diğer balıklara karşı her zaman agresif değildir ancak onları yemek için fırsat kollar. Akvaryumda her balığı besleyemezsiniz. Sadece onun gibi büyük balıkları bulundurabilirsiniz. Bu durumda büyük bir akvaryuma ihtiyacınız olur. En azından 750-800 litrelik akvaryum gerekir. Siyah pacuarowana balığıJack Dempsey ciklet ve büyük çöpçü balıkları ile beraber beslenebilir.

Yüzdüğü seviye: Akvaryumun tamamı

Astronot balığı cinsiyeti: Cinsiyetlerini belirlemek kolay değildir. En iyi yöntem çok sayıda balık alıp eşleşmelerini beklemektir.

Astronot balığı bakımı

Akvaryum suyu temiz tutulduğu sürece astronot balığının bakımı kolaydır. Suda biriken nitrat ve fosfatın düzenli kısmi su değişimleri ile azaltılması gerekir. Buharlaşma neticesinde su sertliği artacağı için buharlaşan su tamamlanmalıdır. Balığın kirliliğe ve pH dengesizliğine tahammülü azdır. Bu nedenle her hafta %20 ile %40 arasında su değişimi yapılmalıdır. Su değişimi yaparken dip süpürgesi kullanmaya dikkat edin. Bu sayede akvaryumun dibinde biriken kirlerden ve organik atıkların oluşturacağı problemlerden kurtulmuş olursunuz. Yem yerken suyu çok kirletir. Örneğin canlı balıkları bir defada yiyemeyip bir kısmını tükürebilir. Öyleyse canlı yem verdiğinizde akvaryumu daha sık temizlemelisiniz.

About uzman akvarist
AkvaryumCenneti.COM Admini

Leave a comment

Your email address will not be published.


*